TSK’nın sınır ötesi operasyonları için Bursa’da köpekler eğitildi

Bursa’da bulunan Askeri Veteriner Okulu ile Tabur Komutanlığı Eğitim Merkezi ve Köpek Eğitim Merkezi’nde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) eğitimli köpekleri yetiştiriliyor. 7 farklı branşta zorlu bir eğitimden geçmesi gereken köpeklerin dallarından biri de ‘keşif’tir. Güçleri, cesaretleri ve çeviklikleri ile öne çıkan keşif köpekleri, yurtiçi ve sınır ötesi harekatlarda aktif rol oynamaktadır.

Zerdava, Kangal, Akbaş, Kars Çoban, Aksaray Malaklısı, Gemlik merkezde yetiştirilen ve yetiştirilen Türk Tazı ve 6’sı yerli olmak üzere 12 farklı ırk, 7 cins dalında sert bir şekilde yetiştirilmektedir. Köpek 3 aylıkken başlayan eğitim süreci ortalama 20 ay sürer. Köpekler ‘sosyalleşme’, ‘dallanma’ ve ‘itaat’ konusunda eğitilir.

AYILAR MALINOIS, FAVORİ KEŞİF KÖPEKLERİ

Merkezde öğretilen yedi farklı disiplinden biri de ‘keşif’tir. İzci köpekleri genellikle Belçika Malinois ve Alman Çobanlarından seçilir. Belçika Çobanları olarak da bilinen Malinois, aktif, uyanık, inatçı, koruyucu, çalışkan, kendine güvenen ve çevik oldukları için izci köpekler olarak popülerdir. İzci köpeklerine ayrıntılı bir itaat eğitimi verilir, bu köpekler güçleri, cesaretleri ve çeviklikleri ile ayırt edilir. Bu nedenle izci köpeklerinin kullanımı tamamen eğitmenin kontrolündedir. 18 ay süren zorlu eğitimin ardından eğitmenleri ile birlikte orduya atanan izci köpekleri, yurt içi ve sınır ötesi harekatlarda aktif rol aldı. Saklanan teröristleri veya düşmanları etkisiz hale getirirler.

Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilen köpekler ayrıca arama kurtarma, devriye, takip, bomba bulma, narkotik arama ve mayın temizleme konularında da eğitim alıyor.

 

About tuanlv

Check Also

Sıla Türkoğlu’na ödül

Emanet dizisindeki Seher karakteriyle kalpleri kıran güzel oyuncu Sıla Türkoğlu, İstanbul Üniversitesi tarafından düzenlenen 61. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *